pátek 28. září 2012

Odstupné a dohoda o provedení práce

Uveďme hypotetický příklad:
Zaměstnanec pracuje u veliké pojišťovací společnosti jako Pojišťovací zprostředkovatel, pojišťovací makléř na hlavní pracovní poměr. Po reorganizaci firmy dostane výpověď a s tím i odstupné v souladu se zákoníkem práce. Po dvou měsících jej ta samá pojišťovna osloví, aby pro ni začal pracovat na DPP (Dohoda o provedení práce).

A již se nám objevuje otázka dotazu poradny pracovního práva:


  • Musí zaměstnanec vracet odstupné v případě, že pro stejnou firmu začne pracovat na dohodu o provedení práce po dvou měsících od vyplacení odstupného?

Podrobněji v dotazu poradny zákoníku práce - Vracení odstupného při práci na dohodu o provedení práce.


středa 26. září 2012

Neplatnost konkurenční doložky?

Konkurenční doložka je již několik let součástí pracovního práva a zákoníku práce. V některých společnostech a u některých pracovních pozic je konkurenční doložka i běžně využívána.

Zaměstnavatelé se chrání před tím, aby bývalý zaměstnanci vykonávali stejnou práci pro konkurenční společnosti a aby zaměstnanci nevyužívali know-how získané u nich v konkurenčních firmách. A za takovou ochranu před konkurencí jsou ochotni bývalým zaměstnancům platit.


  • Co se však stane v okamžiku, kdy se firma rozhodne vypovědět platnost konkurenční doložky?
  • Má zaměstnavatel respektive bývalý zaměstnavatel právo vypovědět zaměstnanci konkurenční doložku?
  • Pokud je možné právně konkurenční doložku vypovědět, jak se to má správně udělat?


Odpovědi naší specialistky na pracovní právo a zákoník práce paní Dany Blažkové jsou umístěny zde - Neplatnost odstoupení zaměstnavatele od konkurenční doložky díky pozdnímu doručení.

úterý 18. září 2012

Placení daní u dvou souběžných dohod o provedení práce

Práci na dohodu o provedení práce (DPP) je možné vykonávat souběžně u různých zaměstnavatelů. zdanění dohod o provedení práce je poměrně známo.

Pokud má však zaměstnanec dvě dohody o provedení práce, tak je potřeba řešit věci kolem odpočitatelných položek, způsobů danění dohody i další aspekty souběžně vykonávaných dohod o provedení práce.

Další informace jsou uvedeny v novém dotazu poradny zákoníku práce a pracovního práva, v odpovědi paní Dany Blažkové - Dvě dohody o provedení práce u dvou zaměstnavatelů ve stejném období a placení daně .

pondělí 17. září 2012

Pomozte Vojtíškovi, nepotřebuje peníze

Vojta je malý dvouletý chlapec, který má velké zdravotní problémy, netráví mléko, lepek, sóju a většinu bílkovin i dalších potravin. Jeho diagnóza je neurčitá a lékaři, zejména v oblasti gastroenterologie, alergologie a genetiky, si s ním moc neví rady. Celý příběh Vojty popsala jeho maminka zde v jeho příběhu Maminky nepláčou:) - příběh Vojtíška.

Jeho maminka Anička se rozhodla, že zkusí najít pacienty, kteří mají podobné problémy a kteří by mohli mít stejnou diagnózu jako Vojta. Cílem výzvy není tedy shromáždit peníze, ale vytvořit skupinu pacientů se stejnými problémy respektive stejnou diagnózou a ukázat lékařům, že nejde o individuální problém jednoho jedince, ale skupinu pacientů se stejnou nemocí nebo stejnými příznaky a tak přesvědčit lékaře, aby se problémem podrobně a cíleně zabývali.

Celou výzvu včetně videa jsme umístili zde - Vojta hledá pomoc.

pondělí 10. září 2012

Finanční náhrada ve výši 2 platů v okamžiku, kdy zaměstnavatel nevyplatil mzdu v termínu

Další z velmi zajímavých dotazů v naší poradně pracovního práva a zákoníku práce zodpověděla paní Dana Blažková.

Dotaz se věnuje situaci, kdy zaměstnavatel nevyplatí zaměstnanci mzdu v termínu výplaty, zaměstnavatel hodlá zvolit cestu okamžitého zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnance na základě uvedeného faktu a hodlá po zaměstnavateli požadovat finanční náhradu za vzniklou situaci.

A vznikají následující otázky:
1) Má zaměstnanec vůbec právo na okamžité zrušení pracovního poměru z důvodu nevyplacené mzdy?
2) Pokud ano, jaké jsou zákonné termíny pro vyplacení mzdy zaměstnanci zaměstnavatelem?
3) Ke kterému okamžiku poté může dojít ke zrušení pracovního poměru?
4) Může zaměstnanec vyžadovat při uvedené situaci po zaměstnavateli odstupné?
5) Jedná se o odstupné nebo o finanční náhradu?
6) Jak se vypočítává výše případné finanční částky, kterou by mzdově nedisciplinovaný zaměstnavatel měl vyplatit nespokojenému zaměstnanci?

Jasné odpovědi na uvedené otázky naleznete v radě poradny pracovně-právní legislativy - Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem při dlužné mzdě a nárok na finanční náhradu.


pondělí 3. září 2012

Lze stáhnout výpověď ze strany zaměstnance

Mnoha z nás se již stalo, že jsme v zaměstnání byli nespokojeni a uvažovali jsme o podání výpovědi. Někteří z nás dokonce výpověď i sepsali a nakonec podali. Z různých důvodů však můžeme dojít k závěru, že uvedený krok byl z naší strany unáhlený a že bychom radši u stávajícího zaměstnavatele zůstali.

A v uvedených situacích se mohou objevit následující otázky:

  • Je možné stáhnout výpověď, kterou jsem jako zaměstnavatel podal?
  • Musí zaměstnavatel se stažením výpovědi souhlasit nebo jde o jednostranný právní akt, který anuluje výpověď?
  • Jsou nějaké termíny pro stažení výpovědi?


Více naleznete v dotazu poradny práce a zaměstnávání - Výpověď z pracovního poměru zaměstnancem